Able Joy Praha 2005

vedoucí: Ing. Aleš Chytka, CSc.

23. - 29. 10.2005

Spolupořadatel: Jedličkův ústav a školy v Praze

Humanitární sdružení PROTEBE, Jedličkův ústav a školy uspořádali v rámci ABLE JOY Praha 11. ročník Mezinárodního šachového turnaje ve dnech 24. až 26.října. Turnaj byl z jednou z mnoha společenských akcí. Hrálo se tradičně v Domově dětí, Na Topolce 1, Praha 4. Záštitu převzala senátorka České republiky Ing.arch. Daniela Filipiová.

V turnaji startovalo 63 účastníků, z nich bylo 35 z České republiky, 6 z Německa, 5 z Holandska, 5 z Maďarska, 4 z Polska, 4 ze Slovenska a 4 z Belgie.

Průběh turnaje :

Turnaj zahájil a účastníky, sponzory a hosty přivítal Ing. Aleš Chytka, předseda správní rady sdružení PROTEBE. Za Jedličkův ústav a školy ekonomická náměstkyně.

Při prezenci každý hráč a doprovod obdržel tričko, bulletin, kde byly uvedeny propozice a organizační pokyny k turnaji. Obsahem bulletinu byla též řešitelská soutěž čtyř diagramů.

Hrálo se podle pravidel FIDE pro rapid šach s běžnými výjimkami pro šach zdravotně postižených, zvláště nevidomých, švýcarským systémem na 9 kol. Každý hráč měl 45 minut na partii. Nevidomí měli na hodinách o pět minut víc. Hlavním rozhodčím byl Dr. Richard Fischl, který nemusel řešit žádný protest. Jednotlivé kategorie řídili Ing. L. Jakuš, P. Vaško a F. Nosek. Průběžné tabulky doplňoval Jan Spěvák a soutěž družstev bez potíží zvládl Ondřej Staněk.

Mezi účastníky byly děti zdravé a děti s různým zdravotním postižením. Tím pořadatelé naplnili heslo turnaje "Šachem k integraci."

Výsledky:

• Ve skupině A kraloval Michal Hanus z Košumberku, ve skupině B Pavol Kulczyk z Polska. Ve skupině nad 20 let zvítězil Gábor Páli z Budapešti.
  • Soutěž družstev měla po loňsku druhé pokračování. Soutěž byla zajímavá až do posledního kola. Nakonec zvítězilo družstvo z Maďarska.
  • Byla také vyhodnocena nejlepší děvčata v jednotlivých kategoriích. V kategorii do 16 let Petra Poláková z Litovle, do 20 let Jana Hrochová z Košumberku a nad 20 let Martina Sedláčková ze Zlína.

Týdenní setkání mělo samozřejmě kromě šachového turnaje mnoho doprovodných akcí, které byly vybrány tak, aby se jich mohli zúčastnit všichni. Nejvíce zapůsobily speciální soutěže pro nevidomé - střelba, a to tak, že se jich zúčastnili i mnozí vedoucí a osobní asistenti. Hra Poznávání Prahy měla také velký úspěch a přínos pro rozvoj účastníků, jelikož jejich účast při poznávání Prahy byla aktivní, ne pouze pasivní s pozorovaním památek s průvodcem. Seznamování se s Prahou a jejími obyvateli probíhalo prostřednictvím anket, otázek a úkolů s fotografiemi, které měli v průběhu hry splnit. Dále bylo připraveno několik kulturních akcí, mimo jiné návštěva Křižíkovy fontány, kulturní večery, klavírní recitál, prohlídka Leteckého muzea.